GGJ ATOM

İlki 2009 yılında gerçekleştirilen ve her yıl aynı tarihlerde dünyanın pek çok merkezinde eş zamanlı olarak düzenlenen Global Game Jam (GGJ) kapsamında, geliştiricilerin farklı merkezlerde bir araya gelerek, belirlenen ortak tema kapsamında, 48 saat içinde çalışan bir oyun geliştirmesi gerekiyor. Türkiye’de ilk defa 2009 yılında ODTÜ TEKNOKENT tarafından hayata geçirilen GGJ ATOM, uluslararası etkinliğin en büyük merkezlerinden biri olma özelliğine sahip.

İlk gün açıklanan küresel temaya göre oyun fikirleri düşünerek gruplarını belirleyen ve oyun geliştirmeye başlayan geliştiriciler, 48 saat boyunca tüm dünyadan geliştiricilerle aynı anda oyunlarını yapıyorlar. Global Game Jam’de oynanabilir bir oyun geliştirmenin yanı sıra, diğer geliştiricilerle birlikte çalışarak iletişim ve paylaşım becerisi kazanmaları amaçlanıyor.

ODTÜ TEKNOKENT ATOM 2009 yılında tek merkez, 48 katılımcı ve 13 oyunla başladığı Global Game Jam macerasını 2020 yılında 350 katılımcı ile tamamladı. Ülke genelinde de İstanbul, Samsun, Gaziantep, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve başka merkezler bu sene aramıza katıldı.

Global Game Jam ile ilgili daha fazla bilgi ve tüm senelerin oyunlarına ulaşmak için: www.globalgamejam.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

GGJ ATOM 2021 29-31 Ocak 2021 tarihleri arasında ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilecektir. Başvurular Kasım 2020’de açılacaktır.