ATOM’DA NELER OLUYOR?

Sektörü bir araya getiren, geliştiricileri pekiştiren, yenilikçiliği besleyen bol vitaminli etkinliklerimiz…

ATOM destek programı kapsamında aldığı geliştiricilere ve tüm sektör ilgililerine yönelik çeşitli etkinlikler düzenler. Bu etkinliklerin amacı, geliştiricilerin iletişimini ve iş birliğini arttırmak, yaratıcılığı pekiştirmek, sektörde aktif bilgi akışını zenginleştirmek ve özgün ürünleri desteklemektir.

ATOM’un başlıca etkinlikleri, tüm sektör tarafından takip edilen gelenekselleşmiş aktiviteler olarak da kabul görmektedir.

Global Game Jam

Her yıl Ocak ayının sonunda gerçekleştirilen Global Game Jam, GGJ, dünyanın en önemli ve en büyük eş zamanlı oyun geliştirme maratonudur. Tüm dünyada aynı haftasonu gerçekleştirilen GGJ etkinliğinin ana amacı yaratıcılığı özgürleştirmek ve geliştirici iletişimini arttırmaktır. Ayrıca, geliştiriciler normalde denemekten çekindikleri fikirleri maratonlar sayesinde deneyebilmekte ve geridönüş alabilmektedir.

GGJ ATOM, 2009 yılından beri en önemli GGJ merkezlerinden biri olarak gerçekleştirilmektedir. 2015 yılında 160 üzerinde geliştirici ile kalabalık ve keyifli bir rekora imza atan GGJ ATOM, aynı zamanda Türkiye Bölge Organizatörü görevini de sürdürmektedir.

GGJ başvuruları her yıl uluslararası organizasyona bağlı olarak sonbahar döneminde açılmakta, tüm oyun ilgililerini katılıma çağırmaktadır.

Dev2Win

Dev2Win etkinliği, ana çözüm ortağımız Microsoft ile birlikte bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz önemli bir yarışmamızdır. İki hafta gibi kısıtlı bir sürede ATOM geliştiricileri çalışır bir oyun tamamlaması, yaratıcılıklarını pekiştirmeleri odağında gerçekleştirilen bu etkinlik, sektöre özgün fikirler sunmayı da hedeflemektedir.

Bu kısa süreç, gerek kendi projelerine sağladığı motivasyonla, gerekse teknik birikimlerinde yaşadıkları hızlı artışla, uzun gelişme süreçlerine çok büyük katkılar sağlamaktadır. Süreç sonunda geliştiriciler oyunlarını Windows Phone ve Tablet için yayına almakta, kısa sürede hedef kitleleriyle buluşmaktadır.

Dev2Win etkinliğimizde bu yıl ATOM geliştirici ekiplerimiz yarışmış, birlikte projeler üretmiş ve paylaşmıştır. Toplam 9 ekip tarafından 9 oyun geliştirilen etkinlikte, jüri tarafından seçilen ilk üç oyunun geliştiricisine de Microsoft tarafından ödüller verilmiştir.

Umuyoruz ki Dev2Win ve benzeri geliştirme etkinliklerimiz, hem sektöre kaliteli yapımlar sunmaya devam edecek, hem de özgün etkileşimleri ileri teknolojilere taşımayı sürdürecektir.

Kristal Piksel Video Oyun Ödülleri

Özgün yapımların desteklenmesini önemseyen Kristal Piksel, aynı zamanda Türkiye’de düzenlenen ilk oyun endüstrisi ödülleri olarak da büyük öneme sahiptir. Kristal Piksel, bağımsız oyunları kutlamak, oyun geliştiricileri bir araya getirmek ve oyun geliştirme kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla ilk olarak 2012 yılında düzenlenmiştir.

Kristal Piksel Video Oyun Ödülleri 2013 ve 2014 yıllarında, ODTÜ GATE ve ODTÜ TEKNOKENT ATOM iş birliğiyle düzenlemiştir. 2014 yılında 60 üzeri başvuru ile rekor katılım sağlanan Kristal Piksel, Türkiye’de oyun geliştirme ekosisteminin en önemli kutlamalarından da biridir.